Fiskeriet holder vejret: Afventer nye kvoter for tobis

24. marts 2020 kl. 05.00
Der er kastet skygger ind over hele konsummarkedet. Mange fiskere lider under, at både priser og den mængdemæssige afsætning har fået gevaldige smæk som følge af corona.
Kenn Skau Fischer
Direktør, Danmarks Fiskeriforening PO
Med blot en uge til sæsonens start afventer fiskeriet stadig en afklaring for dette års tobisfiskeri.
Og spændingen er ikke blevet mindre af, at EU-rådsmødet for landbrugs- og fiskeriministre mandag og tirsdag denne uge er aflyst som konsekvens af coronavirussens hærgen.
“Bare denne morgenstund tror jeg, at vi har fået de første fem forespørgsler fra lokalforeningsformænd i vores organisation, der spørger til, hvordan det ser ud med kvoterne,” siger Kenn Skau Fischer, direktør for Danmarks Fiskeriforening PO.
Vil du læse artiklen?
Med adgang til Altinget Fødevarer kommer du i dybden med Danmarks største politiske redaktion.
Læs mere om priser og abonnementsbetingelser her
Seneste fra Fødevarer
Indsigt

Franciska Rosenkilde spørger Jacob JensenHvad er konsekvenserne for dansk svineproduktion, hvis forbuddet mod halekupering blev overholdt?
Dennis Flydtkjær spørger Nicolai WammenEr det muligt at modtage mere end en fødevarecheck?Besvaret
Helene Liliendahl Brydensholt spørger Jacob JensenVil det fortsat være tilladt at fiksere søer omkring faringstidspunktet?
- B 79 Forslag til folketingsbeslutning om forbud mod industriel svineproduktion i strid med dyrevelfærdsloven (borgerforslag). (borgerforslag)1. behandling
- L 124 Ejendomsvurderingsloven med videre (Skatteministeriet)1. behandling
- B 101 En whistleblowerordning om misrøgt i landbruget (Ministeriet for Fødevarer, Landbrug og Fiskeri)Fremsat














